Esenciálne oleje a šport

Ak chceme udržať svoje telo zdravé a ostať v psychickej pohode, je veľmi dôležité udržiavať aktívny životný štýl. 

A keďže ste na stránke, kde sa venujem predovšetkým týmto malým zázrakom vo flaštičkách, tak áno – aj v tejto oblasti nám vedia byt esenciálne oleje nápomocné. 

Vedia podporiť našu myseľ, motivovať nás k lepším výkonom, zregenerovať telo po športových výkonoch a v neposlednom rade pomôcť aj pri odpočinku. 

Pred cvičením:

Nadýchnite sa z esenciálneho oleja Peppermint a zároveň si ho natrite na hrudník. Pomôže lepšie rozvinúť pľúca a bude sa nám ľahšie dýchať. 

Vedci zistili, že tento olej uvoľňuje bronchiálny tonus – čo v preklade znamená, že sa nám bude lepšie dýchat, zväčší sa nám kapacita pľúc a zároveň máme po aplikácii posunutý prah bolesti, čiže nás vie posunúť za naše športové hranice.

Pitný režim:

Zabudnite na nápoje, ktoré obsahujú cukor, taurín, či  kofeín. Síce vás povzbudia, ale za akú cenu… o tom písať určite nemusím, to určite každý ovláda 😊

Najlepšia na uhasenie smädu a pritom na podporu zdravia je čistá letná voda s pepermintom (opatrne pri ľuďoch, ktorý majú ťažkosti so žalúdkom, reflux) tam volíme radšej citrusové oleje Lemon, Wild orange, Grapefruit, Lime, Tangerine. Pozor – citrusové oleje musia ísť vždy do sklenenej fľaše!

Po cvičení:

Najlepšia zmes po cvičení je jednoznacne Deep Blue. Upokojí svaly a kĺby, uvoľní bolesť, ochladí tam, kde zrovna potrebujete a zároveň prehreje. Odstráni pocity ťažkých nôh a krásne regeneruje daný problém. 

Tento olej je aj vo forme krému a ja osobne na neho nedám dopustiť.

Výborný je aj pri modrinach, karpalnom tuneli, pri reume, artritíde a tiež pri vyvrtnutí. 

Ak cvičíte Yogu, je tu kolekcia ušita na mieru práve pre vás:

Align – zmes na nájdenie svojho stredu, keď sa potrebujete sprítomniť, navodiť pokoj a harmóniu. 

Obsahuje: Bergamot, Koriander, Peppermint, Geranium, Bazalku, Ružu, Jasmín, kokosový olej.

Anchor – zmes ukotvenia. Uzemňuje, pomáha relaxovať, zlepšuje koncentráciu. 

Obsahuje: Levanduľu, Céder, Kadidlo, Škoricu, Santal, Black Pepper, Patchuli, kokosový olej.

Výborné difuzovať počas cvičenia.

Arise – uľahčujúca zmes, ktorá je krásne osviežujúca. Podporí radosť, kreativitu a pozitívne nás naladí.

Obsahuje: Citrón, Grapefruit, Sibírsku jedľu, Osmant, Medovku, kokosový olej.

Ďalšie výborne oleje vhodné pri alebo po športe sú:

Majorán:

Relaxácia svalov, upokojenie, ukľudnenie. Utlmuje bolesť, rieši zápalové procesy v tele.

Copaiba:

Copaiba je považovaná za jednu z najviac protizápalových látok na zemi.  Dve z jej hlavných vlastností sú protizápalové a analgetické.

Rozmarín:

Keď máte pocit, že už nevládzete, tento olej vás jednoznacne vzpruží. Pomáha zlepšiť cirkuláciu a redukuje psychickú, či fyzickú únavu. 

Wintergreen:

Primárnou chemickou zložkou éterického oleja Wintergreen je monoterpénester metylsalicylát, ktorý sa často kombinuje s krémom a používa sa na upokojenie svalov a kĺbov.

Pokožka

Strie, jazvy, rany, rôzne odretia… Športovcom sú tieto výrazy veľmi známe a mnohých určite poteší, že aj v tomto smere vieme našej pokožke prírodne pomôcť. Niektoré oleje sú totiž známe práve svojimi výživnými vlastnosťami. 

Melaleuca: Melaleuca (čajovník) je jeden z najznámejších olejov, čo sa pokožky týka. A ja ju odporúčam mať v taške ako svoju prvú pomoc v rámci lekárničky, pretože ju môžete použiť aj ako dezinfekciu pri rôznych odreninách.

Kadidlo: Tento olej právom nazvaný aj kráľ olejov je známy pre svoju schopnosť skrášľovať a omladzovať pokožku, keď sa aplikuje lokálne.  Pridajte niekoľko kvapiek kadidlového oleja do vášho krému a pomôžete jej omladeniu.

Helichrysum: Slamienka je veľmi vzácny, silný a liečivý éterický olej.  Urýchľuje regeneráciu kože, znižuje výskyt škvŕn, podporí rozžiariť pleť, zastavuje krvácanie. O Slamienke budem určite ešte písať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *