Používanie esenciálnych olejov

Esenciálne oleje sa používajú na širokú škálu účelov. Okrem prekrásnej vône, ktorá má úžasný vplyv na naše emócie, si vieme vďaka esenciám podporiť aj naše zdravie a prirodzenú funkciu imunitného systému.

Tak, ako esenciálne oleje chránia rastlinu pred škodcami, baktériami, vírusmi a plesňami, tak ten istý účinok môžu priniesť aj ľuďom. Kľúčom k tomu je ich vysoká koncentrácia. 

Oleje môžeme používať:

  1. AROMATICKY – oleje môžete rozptýliť do ovzdušia pomocou difúzera, alebo si ich nakvapkať priamo do dlane, z ktorej ich môžete inhalovať.
  • Takéto použitie očisťuje vzduch od nežiadúcich pachov a patogénov vo vzduchu, ovplyvňuje náladu a otvára dýchacie cesty.
  • Do difúzera kvapkáme oleje podľa veľkosti miestnosti, spravidla stačí 6-8 kvapiek.
  1. LOKÁLNE – oleje si môžete nakvapkať priamo na kožu a vmasírovať do pokožky.
  • Dospelí: zvyčajne používajú 2-4 kvapky.
  • Deti: pre deti stačí použiť 1-2 kvapky a rozriediť v kávovej lyžičke frakcionovaného kokosového oleja.
  1. VNÚTORNE – esenciálne oleje môžete používať aj ako doplnky výživy, ktoré pomáhajú pri odbúravaní množstva zdravotných problémov.
  • Uistite sa, že používate len 100% čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy.
  • V prípade liečby na závažné ochorenia, alebo počas tehotenstva konzultujte použitie esenciálnych olejov s ošetrujúcim lekárom.

❗Esenciálne oleje sú prirodzene bezpečné a pri správnom použití majú len málo nežiaducich vedľajších účinkov, ak vôbec nejaké majú.

❗Sú však silne koncentrované a mali by sa používať opatrne.

❗Esenciálne oleje sa nikdy nesmú aplikovať do očí alebo do vnútorného zvukovodu.

❗Ak sa pri vonkajšom používaní esenciálnych olejov na pokožke objaví začervenanie alebo podráždenie, naneste na postihnuté miesto rastlinný olej, napríklad frakcionovaný kokosový olej – esenciálne oleje sa nedajú rozriediť vodou.

👶 Deti – pri deťoch sa odporúča esenciálny olej zriediť napr. kokosovým olejom a aplikovať na spodnú časť chodidiel. Pri maličkých deťoch je vhodné začať s rozptylovaním pomocou difúzera.

🌞 Niektoré oleje spôsobujú fotosenzitivitu, čo znamená, že je potrebné vyhnúť sa priamemu slnku, aby sa pokožka nespálila. Po nanesení je vhodné vyhýbať sa UV žiareniu minimálne 12 hodín – patria sem hlavne citrusové oleje ako citrón, bergamot, divoký pomaranč, limetka, grapefruit, smart and sassy a iné.

⛔Niektoré oleje sú veľmi silné a pred nanesením na pokožku sa odporúčajú VŽDY zriediť napr. kokosovým alebo iným nosným olejom. Patrí sem: oregano, kasia, škorica, tymián, citrónová tráva a muškát.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *